Poleg dotrajanih oken, eno od težav na šoli, ki jo obiskuje nekaj manj kot 500 učenk in učencev, predstavlja tudi odpadajoč omet v šolski telovadnici. Foto: MMC RTV SLO

Na OŠ Ketteja in Murna v Ljubljani je v torek v zgornji avli šole na učenca 7. razreda padlo okno. Ravnateljica Nina Lešnjak Lepša je po dogodku pojasnila, da so šolski delavci za učenca poskrbeli takoj, ob tem pa so poškodovano okno zavarovali in poskrbeli za varnost. Dodala je, da je bil v šoku, ampak da k sreči ni dobil večjih poškodb. Ko je z učencem govorila dan pozneje, ko se je že vrnil k pouku, ji je, kot je zatrdila, povedal, da je v redu in da ni potreboval zdravniške oskrbe. Ravnateljica je ob tem sporočila, da so bili o dogodku obveščeni vsi pristojni organi in da je šolo po dogodku tudi večkrat pregledal gradbeni inšpektor. Ta bo določil tudi, katera okna je nujno treba zamenjati čim prej. "Trenutno smo v fazi prenove celotne zgradbe, ampak ne glede na to. pričakujemo hitro menjavo vsaj nekaterih oken," je dodala.

Dogodek je medtem razburil starše otrok, ki obiskujejo to ljubljansko osnovno šolo. Opozorili so, da se o obnovi zgradbe govori že dolgo, a da se zadeve na tem področju za zdaj še niso premaknile. "OŠ Ketteja in Murna 'prenavljajo' že več kot 20 let, kar v praksi pomeni, da vsako leto govorijo o tem, da se bo šola prenavljala, hkrati pa zaradi prenove praktično ne vlagajo več v nič, tako da je šola res dotrajana in v slabem stanju," je po torkovem dogodku uredništvo MMC-ja RTV Slovenija opozorila mama enega od osnovnošolcev, ki se ob tem sprašuje, ali šola ponuja varno okolje za vse, ki se zadržujejo v njej.

Da se pozivi k prenovi šolske stavbe pojavljajo že dalj časa, je sicer razvidno tudi iz opozoril nekaterih ljubljanskih mestnih svetnikov, ki so že leta 2019 župana opozarjali, da šola, ki je bila zgrajena sredi 60. let prejšnjega stoletja, nima fasadnega ovoja, lesena okna pa naj bi bila dotrajana. Med ključnimi težavami, s katerimi se spoprijemajo, je ravnateljica v pogovoru za MMC izpostavila še plesen, ki se pojavlja v eni od učilnic in zamakanje ene od teras. "Tudi o tem so na občini že obveščeni," je dejala.

Zavod za varstvo kulturne dediščine zavrača navedbe, da ovira prenovo

Pri tem se pojavlja vprašanje, zakaj obnova šole, za katero je dokumentacija na Mestni občini Ljubljana pripravljena že dalj časa, še vedno ni stekla. "Kolikor je meni znano, je zadnji problem ta, da Zavod za varstvo kulturne dediščine ni dal soglasja za obstoječi projekt," je pojasnila ravnateljica. Dodala je, da je sicer za to pristojna občina in da s podrobnostmi ni seznanjena.

Na zavodu te navedbe zavračajo. "Informacija o nasprotovanju ZVKDS-ja projektu prenove OŠ Ketteja in Murna v Ljubljani je napačna," so z zavodove ljubljanske območne enote pojasnili za MMC. Dodali so, da prenovo spodbujajo in da so soglasje za energetsko prenovo šole izdali že septembra 2016, ponovno so izdali kulturnovarstvene pogoje za obnovo energetske sanacije šole avgusta 2022. Zadnjo vlogo za izdajo kulturnovarstvenih pogojev s spremenjeno projektno dokumentacijo so na zavodu prejeli 20. decembra lani. Sporočili so, da bodo pogoje izdali v zakonskem roku 30 dni.

"Pri vsaki stavbi, tudi pri stavbah kulturne dediščine, je stanje treba redno preverjati in izvajati redna vzdrževalna dela, s katerimi se stavba ohranja v dobrem stanju," so ob tem poudarili na zavodu in dodali, da bi bilo lahko odpadlo okno prav posledica nerednega vzdrževanja stavbe. "Lastnik objekta kulturne dediščine je odgovoren za njegovo vzdrževanje, pri čemer mora zagotoviti, da so kulturne vrednote in družbeni pomen objekta spoštovani in ohranjeni," so dodali na zavodu.

Zakaj je šolska stavba ovrednotena kot kulturna stavbna dediščina?
Zgradba OŠ Ketteja in Murna, ki stoji v ljubljanski mestni četrti Kodeljevo, je kot kulturna stavbna dediščina opredeljena, ker je bila zgrajena po načrtih arhitekta Emila Navinška, ki je v prvi polovici 20. stoletja zasnoval nov tip t. i. brezkoridorne šole. Ta je v nasprotju s historičnim koridornim tipom omogočila popolnoma nov pristop pri oblikovanju šol, ki je bil odmeven tudi v tujini.

"Navinškov prispevek k oblikovanju šol je bil bistvenega pomena za ves poznejši razvoj šolskih poslopij, zato so nekatere izmed še izvirno ohranjenih šol, med njimi tudi OŠ Ketteja in Murna, ovrednotene kot kulturna stavbna dediščina,"
so povedali na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Ravnateljica ob tem poudarja, da je šola obvezana izvajati redno vzdrževanje in da je pri tem podvržena strogim nadzorom. "Mislim, da tukaj nimamo tudi kaj razpravljati, ker se nujna vzdrževalna dela izvajajo ne glede na stroške," je poudarila. Kar se tiče celovite obnove šole, je dejala, da je ta s pripravo dokumentacije že v teku, in dodala, da trenutno čakajo na novo soglasje ZVKDS-ja. "Kakor sem obveščena, pričakujem, da se bodo dejanska dela na šolski stavbi začela v enem letu. Takrat bo potrebna tudi začasna selitev naših dejavnosti," je povedala.

MOL: Šolo ves čas vzdržujemo in je varna

Da jih je ravnateljica takoj obvestila o tem neljubem dogodku, je po poročanju STA-ja v izjavi za medije potrdila tudi vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Molu Marija Fabčič. "Zelo smo si oddahnili, da je bila manjša poškodba, da učenec ni poškodovan. Zgodilo se slučajno, saj je ob močnem pišu vetra in hkratnem prepihu okno padlo dol," je dejala. Dodala je, da so takoj poklicali strojnega inženirja, ki je saniral okno, tako da je zdaj varno.

Vsa okna v šoli bodo po njenih besedah preventivno še dodatno zavarovali, da ne bi še kdaj prišlo do podobnega padca oziroma dokler ne bodo začeli celovite prenove šole, ki je bila zasnovana po načrtih arhitekta Emila Navinška leta 1961. "Zato šolo zelo skrbno pregledujemo, ves čas potekajo nadzori, tudi osebje šole pregleduje šolo," je pojasnila. Ob tem je razkrila, da so v zadnjih desetih letih ob rednih vzdrževalnih delih porabili nekaj več kot 200.000 evrov za vse potrebno, od menjave elektrike do senčil, pred časom so sanirali tudi delček stropa, s katerega je odpadel omet. Kot je zagotovila, na Molu šolo ves čas vzdržujejo tako, da je popolnoma varna.

Projekt prenove MOL zavodu posredovali decembra, čakajo na soglasje

Izjave Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, da bi razlog za ta neljubi dogodek lahko bilo prav neredno vzdrževanje stavbe, Fabčič ni komentirala. "To je Navinškova šola, zato ima posebno kulturno varovanje, tako ni mogoče menjati brez soglasja, na primer oken ali fasade. Zato smo tudi to vključili v nov projekt, ki bo celovito reševal vse te težave, ki jih šola naslavlja," je dodala. Mol je nov projekt prenove posredoval zavodu za varstvo kulturne dediščine decembra, v tem mesecu pričakujejo njihovo soglasje. Ob tem je Fabčič izrazila upanje, da bodo dobili soglasje, da lahko nadaljujejo pripravo projekta načrtovane prenove.

Na novinarsko vprašanje, katere šole so potrebne prenove, je Fabčič izpostavila OŠ Prule in OŠ Kolezija. Trenutno pa že potekajo dela na OŠ Milana Šuštaršiča, kjer bo nova telovadnica, zaključili so tudi dvomilijonski projekt kuhinje na OŠ Dravlje. Poudarila je, da so v preteklih letih popolnoma obnovili vse potresno nevarne šole in tudi utrdili vrtce. "Po vseh teh letih imamo varen šolski prostor v Ljubljani," ugotavlja Fabčič.