Podjetje Biobanka, ki je zadnjih 15 let shranjevalo matične celice, ne posluje več. Na njenih ruševinah pa je v istih prostorih in z isto opremo nastalo novo podjetje – GaiaCell lastnice Gordane Živčec Kalan, ki pa ni pravna naslednica Biobanke.
S prevzemom opreme je podjetje pridobilo tudi popkovnično kri, shranjeno v zamrzovalnikih, ne pa tudi obveznosti. Starši, lastniki vzorcev tkiv in celic, so še vedno brez pravih pojasnil o genskem materialu otrok. Vse bolj pa se zdi, da bodo morali za nadaljnjo hrambo vnovič plačati. Zato so se povezali in napovedujejo skupinsko tožbo, za hrambo so namreč Biobanki za 20 let vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov.
Propadla Biobanka je za primer prenehanja poslovanja morala imeti sklenjen sporazum za nadomestno hranjenje, so sporočili iz Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke. Takšna pogodba je bila sklenjena s podjetjem Celica lastnika patofiziologa Roberta Zorca, zato mu je agencija za zdravila izdala odločbo, da mora zagotoviti nadomestno shranjevanje in o tem obvestiti tudi njihove lastnike. Toda ko se je zdelo, da je rešitev tu, so iz podjetja Celica sporočili, da hranjenje vseh vzorcev presega njihove zmogljivosti.
Pogodbo so podpisali zgolj za omejeni obseg desetih standardnih škatel, vzorcev pa je okoli štiri tisoč. Tako so vsi vzorci tkiv in celic še vedno v hrambi podjetja Gordane Živčec Kalan, ki je za Radio Slovenija, kot je poročala novinarka Alenka Terlep, pred časom zatrdila, da bodo z vsako stranko, ki bo želela nadaljevati shranjevanje pri njih, sklenili novo pogodbo, in to mesečno oziroma letno.
Živčeč Kalan zdaj pojasnjuje, da bodo pogodbe izključno na mesečni ravni. Kakšna bo cena, ni pojasnila. Povedala je le, da jih ne more shranjevati zgolj iz etičnih razlogov. Vsote, omenjene v javnosti, so se vrtele med 20 in 26 evri mesečno. Starši, ki so plačilo za hrambo enkrat že poravnali, napovedujejo tožbo. Na agencijo za zdravila pa se je zaradi odločbe pritožilo tudi Zorčevo podjetje Celica. Postopki bodo zanesljivo dolgi, dokumentacija propadle Biobanke, ki se je presenetljivo znašla pred vrati podjetja, pa je v rokah kriminalistov.
"Naša država ima javne banke, v katerih bi lahko to shranjevala. Vsaj govori se, da jih imajo. Tako da bi najprej morali to narediti, dokler se ne bi razjasnile vse preostale okoliščine in situacije, vezane na to," je za TV Slovenija dejal eden od staršev Kristijan Stamatović.