
Glasba ima dokazane dobrodelne učinke na telesno in duševno zdravje, saj zmanjša potrebo po farmakološkem zdravljenju in strah, je na današnji novinarski konferenci poudaril strokovni direktor Pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Marko Pokorn. "Zagotovo z glasbo ne morete pozdraviti neke okužbe ali pa neke hude bolezni, ampak lahko pa naredite bivanje v bolnišnici otroku, staršem in vsem, ki so tam, bistveno prijetnejše," je zatrdil.
Pediatrično kliniko je po besedah Pokorna pred pol leta prvič obiskal kvartet flavt ljubljanske akademije za glasbo. Vse od tistega dne so kliniko do trikrat tedensko obiskali študentje akademije za glasbo, ki so z od 10 do 15 minut dolgimi nastopi popestrili vsakdan bolnim otrokom, ki se na pediatrični kliniki zdravijo, njihovim staršem in tudi zaposlenim, je orisal.
Glasba med drugim vpliva na srčni utrip in izločanje hormonov

Profesorica na akademiji za glasbo Katarina Habe se je strinjala, da je glasba dokazano eno izmed najučinkovitejših nefarmakoloških sredstev, ki vpliva tako na fiziološke kot psihološke funkcije. Med fiziološkimi je izpostavila vpliv glasbe na globino dihanja, srčni utrip, izločanje hormonov v krvi, imunski sistem in napetost mišic v telesu, glasba pa po njenih besedah pozitivno vpliva tudi na čustva otrok, staršev in zaposlenih, kar izboljša zdravstvene izvide.
Na pediatrični kliniki že nekaj let ponujajo tudi glasbeno terapijo. Po besedah Habe gre za strukturiran način za sproščanje otrok in ustvarjanje pozitivnejšega vzdušja, znotraj katerega poteka zdravstveni proces.
Klient ne potrebuje glasbenega predznanja
Po besedah glasbene terapevtke Špele Loti Knoll v terapiji dejavno sodeluje klient, ki za to ne potrebuje glasbenega predznanja. "Izhajamo iz tega, da je glasba rojena v vsakem človeku, in mi jo uporabljamo kot način izražanja, kot govorico, ki je neverbalna, pa zato toliko hitreje vstopa v neke druge ravni našega bivanja, predvsem v podzavestne vzorce," je dejala.
Ob sodelovanju s pediatrično kliniko so po besedah prodekanje akademije za glasbo Karoline Šantl Zupan začeli razmišljati tudi o organizaciji dobrodelnega koncerta Koncert za dihala, na katerem bodo zbirali sredstva za nakup bronhoskopske opreme, nujne za diagnostiko in zdravljenje bolezni dihal pri otrocih. Koncert bo v organizaciji Rotary distrikta 1912 in Slovenske filharmonije v veliki dvorani Slovenske filharmonije v petek, 13. junija, ob 19.30.
Po besedah direktorja Slovenske filharmonije Mateja Šarca bodo na koncertu predstavili lahkotno, duhovito in prijetno glasbo. "Zavedamo se našega poslanstva, ki ni le zabava ali razvedrilo za elito, temveč mora biti dostopna vsem. To načelo dosledno uresničujemo," je pojasnil.
