Odločbe o preseženi letni efektivni dozi na otroke/zaposlene in o nujni sanaciji stavb so v lanskem letu pošiljali z Uprave RS za varstvo pred sevanji. Dokler sanacija ni izvedena, pa morajo zmanjšati čas prisotnosti v teh prostorih.
V vrtcu Senožeče so od l. 2010 opravili že osem meritev radona, a vedno zaradi preseženih vrednosti svetovali le prezračevanje, pojasni ravnateljica Vrtca Sežana Teja Čeh Svetina: "Ukrepi so bili v tem času svetovani, vendar ne tako strogi, kot je sanacija. Že dolga leta navzkrižno večkrat dnevno prezračujemo 5–10 minut, na prepih." Koncentracija je presežena v treh prostorih.
Nujna sanacija zaradi spremenjene metodologije
Lani pa so prvič dobili odločbo, da morajo stavbo sanirati. Pa ne zato, ker bi bile vrednosti radona višje od preteklih let, pač pa, ker se je spremenila metodologija izračuna izpostavljenosti plinu, pojasni direktor Uprave RS za varstvo pred sevanji Damijan Škrk: "Mednarodna komisija za varstvo pred sevanji na podlagi novih znanstvenih ugotovitev periodično posodablja metodologije izračuna izpostavljenosti. Na podlagi izračunov se je spremenil – povečal pretvorbeni koeficient za izpostavljenost radonu, ki ga zdaj uporabljamo pri naših izračunih efektivne doze. Tako je zdaj izračunana efektivna doza pri enaki koncentraciji radona višja kot prej."
Do avgusta, ko bodo izvedli sanacijo v vrtcu Senožeče, pa morajo zmanjšati čas prisotnosti otrok v prostorih, ko je koncentracija najvišja. Ravnateljica pove, da imajo na voljo tri prostore sosednje osnovne šole: "Strokovne delavke merijo, zapisujejo meritve in se trudimo, da kadar je ta vrednost presežena, da gremo v te prostore, da gremo ven." Opozori še, da so bile meritve izvedene tudi med prazniki in ob koncih tedna, zaradi česar so koncentracije višje kot ob delovnih dneh, ko prostore prezračujejo.
Meritve niso odraz celoletnega stanja
Temu pritrdi tudi Damijan Škrk: "Presežena efektivna doza je ocena, ki jo pripravi izvajalec meritev najpogosteje le na podlagi zimskih meritev, torej takrat, ko se pričakujejo najvišje koncentracije radona in niso odraz celoletnega stanja radona v določenem prostoru. Prav tako na ocenjeno dozo zelo pomembno vpliva čas dejanske prisotnosti otrok in zaposlenih. Zato inšpekcija URSVS-ja vsak tak primer, ki dejansko pomeni morebitno preseženo letno efektivno dozo, dodatno preveri na inšpekcijskem pregledu in ugotovi dejansko stanje."
PREJEMNIKI ODLOČB ZA SANACIJO (2024) |
---|
ZD Ljubljana Polje ZD Ljubljana Moste-Polje Zobozdravstvena ambulanta na OŠ Ketteja in Murna, Ljubljana Zobozdravstvena ambulanta na OŠ Jožeta Moškriča, Ljubljana OŠ Vransko OŠ Letuš OŠ Čepovan OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik Šolski center Novo mesto Šolski center Sežana Srednja šola Domžale Vrtec Prelovčeva, Idrija Vrtec Senožeče Vir: Uprava RS za varstvo pred sevanji |
V Šolskem centru Sežana bodo morali sanirati le eno učilnico, v njej poteka pouk fizike. Profesor fizike Uroš Borjančič nam pokaže kot v učilnici, kjer je nameščena električna omarica: "Največja intenziteta sevanja pride tukaj ven, pod to omarico, in se potem širi v jaške v tleh." Ker se učenci tukaj zadržujejo le dvakrat na teden eno šolsko uro, je do sanacije dovolj prezračevanje, nadaljuje: "Mi učilnico pred vsako šolsko uro prezračimo, velikokrat imamo tudi okna na stežaj odprta. Zdaj recimo niso odprta, pa mi meritev trenutno kaže le 174 bekerelov na en kubični meter." Meja je 300 bekerelov.
Dušan Štolfa, direktor Šolskega centra Sežana, pove, da že dolgo čakajo načrt sanacije: "Prijavili smo se na Zavod za gradbeništvo RS, vendar za zdaj od njih še nismo dobili odgovora, čakamo ga pa že dva meseca." Ravnateljica vrtca Sežana pa upa, da bodo pravočasno dobili izvajalca: "Zelo težko je dobiti izvajalca. Nekateri, ki so to v preteklosti izvajali, so nam povedali, da so zahteve tako poostrene, da tega ne izvajajo več."