
Zaposleni so novega prebivalca v Ljubljani sprejeli 24. aprila.
"Ta veličastna žival prihaja k nam v sklopu mednarodnega programa ohranjanja vrst Evropskega združenja živalskih vrtov in akvarijev in bo pomemben ambasador za ozaveščanje o izumiranju velikih zveri. Njegov prihod pomeni novo poglavje v našem prizadevanju za ohranjanje biotske raznovrstnosti in neprecenljivo priložnost za obiskovalce, da spet od blizu spoznajo indijskega kralja živali, ki je v naravi skoraj izginil," so sporočili iz živalskega vrta.

Raman v hindijščini in sanskrtu pogosto pomeni "prijeten" ali "ljubek" oz. tudi "posvečen" ali "proslavljen". Ime je povezano z bogom Ramo, eno od pomembnih božanstev v hinduizmu.
Pri dveh letih, torej leta 2018, so Ramana preselili iz Belgije v živalski vrt Maubeuge v Franciji, kjer je pred kratkim izgubil starejšo sostanovalko, podobno kot ljubljanska 16-letna levinja Živana.
"Raman, še malo utrujen od vožnje, se ni takoj odločil zapustiti transportnega zaboja, a je, z nekaj triki naših izkušenih oskrbnikov, le stopil v svoj novi dom. Šele takrat smo se lahko v polnosti nagledali nove, lepe in mogočne živali. Z radovednostjo ga je s hribčka sosednje ograde opazovala tudi njegova bodoča sostanovalka Živana," so pojasnili v vrtu.
173 kilogramov težki lev bo potreboval nekaj časa, da se privadi na novo okolje in družbo, zato bo v naslednjih dneh obiskovalcem najprej na ogled v notranjem razgledišču, proti koncu meseca pa tudi že v zunanjem.
Ena najbolj ogroženih podvrst levov
Azijski levi (Panthera leo persica) so ena najbolj ogroženih podvrst levov na svetu. Nekoč so naseljevali obsežna območja od jugovzhodne Evrope in Bližnjega vzhoda do vzhodne Indije. Danes pa v naravi v eni sami izolirani populaciji živi le še okoli 600 do 700 osebkov v narodnem parku Gir v zvezni državi Gudžarat v zahodni Indiji.

"To skrčeno območje je zdaj njihov edini naravni življenjski prostor, zaradi česar je podvrsta zaradi pomanjkanja genetske raznolikosti izjemno ranljiva za grožnje, kot so bolezni, naravne nesreče in potencialni konflikti z ljudmi," so pojasnili v ljubljanskem živalskem vrtu.
Indijske oblasti izvajajo strogo zaščito območja, programe za preprečevanje konfliktov med levi in tamkajšnjim prebivalstvom ter iščejo dodatne primerne lokacije za njihovo naselitev.
Leta 1994 so znotraj Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev uvedli Evropski vzrejni Ex situ program ogroženih vrst in pozneje tudi rodovno knjigo.
Do leta 2005 je bilo v evropskem vzrejnem programu 80 azijskih levov, danes pa že več kot 100. Gre za edine azijske leve, ki živijo zunaj Indije in predstavljajo pomembno rezervno populacijo v primeru izgube še zadnje močno ogrožene divje populacije v Indiji.
"Azijski levi v živalskih vrtovih, vključno z ljubljanskim, ki jih vzreja od leta 2019, so torej pomemben del vzrejnega programa z namenom okrepitve in rešitve močno ogrožene divje populacije v gozdu Gir, ki se je nekoč strnjeno razširjala vse do severne Afrike," so še poudarili v živalskem vrtu.