Eka Vogelnik (1946–2024). Foto: Miran Jurišič
Dosežki na področju ljubiteljske kulture: zlata plaketa tokrat Alenki Eki Vogelnik

Eka Vogelnik je ilustrirala številne knjige in slikanice ter ustvarila številne gledališke in lutkovne predstave, televizijske serije, večinoma za otroke. Izdala je tudi knjige in priročnike o lutkah in napisala vrsto scenarijev za lutkovne predstave. Veliko njenih pesmi je priredila glasbena skupina Brina, med drugim tudi pesem Poljanska balada, ki jo je medijska hiša BBC nominirala za skladbo leta 2006. Bila je tudi docentka Fakultete za socialno delo.

Za svoje umetniško ustvarjanje in delo je prejela več nagrad. Med drugim je dobitnica Klemenčičeve nagrade za življenjsko delo leta 2021 in zlate plakete, najvišjega odličja in priznanja za življenjsko delo in izjemne dosežke na področju ljubiteljske kulture 2023.

Družina, predana ljubezni do umetnosti
Rodila se je 5. julija 1946 v Ljubljani, očetu Dolfetu Vogelniku in mami Mariji Vogelnik, slikarki, koreografki in plesalki, od katere je podedovala ljubezen do umetniške ustvarjalnosti. Njen ded je bil literarni zgodovinar, etnolog in jezikoslovec Ivan Grafenauer. Leta 1971 je diplomirala na tedanji Fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo na oddelku za arhitekturo pri Marjanu Mušiču in leta 1974 na Akademiji za likovno umetnost na oddelku za slikarstvo pri Janezu Berniku.

Ilustrirala je okoli 40 knjig za otroke, večino v obdobju med letoma 1974 in 1994. Po letu 1995 je prenehala ilustrirati in se je posvetila likovni pedagogiki, kostumografiji, scenografiji in nazadnje še režiji.

Poskrbela je denimo za režijo in likovno podobo uprizoritve Ščeper in Mba v Lutkovnem gledališču Maribor. Foto: Boštjan Lah /Lutkovno gledališče Maribor

Likovno je opremila okoli 50 dramskih in plesnih predstav, okoli 20 televizijskih oddaj in več deset lutkovnih predstav.

Po letih lutkovnih predstav, ki jih je Eka Vogelnik pozneje na TV Slovenija oblikovala v serijo Bisergora, so otroške pesmice izpod peres Otona Župančiča, Srečka Kosovela, Vide Jeraj in Zdravka Zupančiča zaživele tudi kot koncert, ki ga je povezovala umetničina hčerka Brina. Foto: Tatjana Splichal

Med drugim je na slovenski nacionalni televiziji zasnovala dve lutkovni seriji za otroke. To sta bili Pozabljene knjige naših babic od leta 1999 do 2010 in Bisergora od leta 2000 do 2006. Seriji sta prejeli kar nekaj priznanj. Ekipa Bisergore je med drugim leta 2002 prejela posebno priznanje Vikend Magazina za obogatitev otroškega programa TV Slovenija.

Pred desetimi leti je začela kot pisateljica dramskih besedil, režiserka in likovnica sodelovati z Lutkovnim gledališčem v Ljubljani in se usmerila v tradicionalno tehniko marionet. Na oder je postavila štiri marionetne predstave. Sodelovala je tudi z Lutkovnim gledališčem Maribor. Tako v Sloveniji kot v tujini je svoje lutkovno in gledališko ustvarjanje predstavila na več razstavah.

Znanje predajala mlajšim generacijam
Na Fakulteti za socialno delo je bila od 1998 nosilka predmeta Ustvarjalno delo z Lutkami v socialnem delu. Pedagoško delo jo je pripeljalo do tega, da je izdala več knjig o lutkah.

Vse od svojih študentskih let se je Vogelnik ukvarjala tudi z raziskovanjem ljudske poezije iz domače zbirke Slovenske narodne pesmi Karla Štreklja. Pesmi je posodabljala za novo aktualno interpretacijo, ob njih pa je ustvarila tudi nekaj avtorskih pesmi. Večino teh pesmi danes poje njena hči Brina Vogelnik, ki jih je izdala na več albumih.

Pogreb bo v družinskem krogu s prijatelji, so sporočili iz družinskega kroga.

Pogovor z Eko Vogelnik, 1.del
Pogovor z Eko Vogelnik, 2.del
Razstava Eke Vogelnik: od lutke do maske in ilustracije


Poljanska balada
Eki Vogelnik v spomin