"Kot vsako leto so naše nove uprizoritve namenjene predvsem otrokom, nagovarjamo pa tudi mladino in odrasle," pravi direktorica in umetniška vodja LGM-ja Katarina Klančnik Kocutar. Osrednji dogodek ob 50-letnici gledališča bo sklop predstav od 28. novembra do 3. decembra. "Znotraj teh dni se bo zvrstilo 12 predstav avtorjev, ki so najbolj zaznamovali naših 50 let," je dejala na predstavitvi programa.
Sezono 2024/2025 bo že avgusta odprla predstava Dobro jutro, travnik v režiji Nike Bezeljak in likovni podobi Ajde Sitar. Predstava v okviru Poletnega lutkovnega pristana prinaša pesniško raziskovanje življenja na travniku in ob travniških mlakah z živo glasbo in lutkami.
Kakšna bo nova Zvezdica Zaspanka
Najmlajše občinstvo je prvo (ne pa seveda edino) ciljno občinstvo nove uprizoritve ene najbolj priljubljenih slovenskih pravljic, Zvezdice Zaspanke. Režiral jo bo Jaka Ivanc, likovna podoba pa bo delo Katarine Toman Kracina in Damijana Kracine. Premierno si jo bo mogoče ogledati oktobra. Za najmlajše bo tudi lutkovna upodobitev ljudskih pesmi, izštevank in ugank Sijaj, sijaj, sončece v režiji Brine Klampfer Merčnik in likovni podobi Katarine Planinc – premiera bo maja 2025.
Že septembra bodo prišli na vrsto tudi starejši ljubitelji lutk – na programu je premiera predstave za starejše od 16 let Tovor, ki jo režira Tin Grabnar, avtorica likovne podobe je Sara Slivnik. Mariborska zgodba mednarodnega omnibusa z naslovom Transport bo osvetlila posameznikovo vlogo znotraj zapletenega logističnega ustroja. Marca 2025 pa bo premiero doživela predstava Robi Kapuca was here za starejše od 10 let, ki jo režira Nika Bezeljak, avtorica likovne podobe je Samira Kentrić.
Predstave, ki so najbolj zaznamovale 50 let gledališča
Pol stoletja delovanja bodo proslavili mesec dni pred sklepom leta. Med 28. novembrom in 3. decembrom se bo zvrstilo 12 predstav, ki so najbolj zaznamovale 50 let gledališča. Pripravili bodo tudi zloženko z mejniki gledališča ter prostorsko postavitev Marogice avtoric Manice Musil in Teje Lozar v sodelovanju z mariborskimi vrtci, šolami in Zvezo prijateljev mladine (ZPM).
Pomembno je tudi izobraževanje
V zadnjih letih opažajo rast zanimanja za vzgojno-izobraževalne programe, ki jim letos dodajajo celoletno mini in malo šolo umetnosti. Ta bo prepletla lutkovno umetnost, gib, zvok in scenografijo. "Ideja tega izobraževanja je, da združi področja, ki širše sestavljajo neko uprizoritveno umetnost, da se mladim oziroma otrokom ponudi vpogled v različne procese, v različna znanja," pove predstavnica partnerjev pri tem projektu Petra Hazabent.
V sodelovanju z Univerzo v Mariboru pripravljajo gledališki seminar pod vodstvom Vilija Ravnjaka in Matjaža Latina. "Gledališki seminar nadaljuje umetniško in pedagoško tradicijo Dramskega studia, skorajda kultnega programa dramaturga Vilija Ravnjaka, ki je v Mariboru deloval konec 80. in na začetku 90. let prejšnjega stoletja, s tem da bo ta program seveda prilagojen današnjim razmeram," je pojasnila Tanja Lužar, sicer vodja festivala Poletni lutkovni pristan.
Poletni lutkovni pristan v Lutkovnem gledališču Maribor pripravljajo že 35. leto. Potekal bo od 17. avgusta do 1. septembra, poleg lutkovnih gledališč iz Slovenije pa se bodo predstavili še lutkarji iz Finske, Italije, Slovaške, Francije in Madžarske. Med drugim bo zajemal premierno ulično izvedbo predstave Princesa na zrnu graha, ki je premiero v dvorani LGM-ja doživela letos spomladi.
Ker so lutke za odrasle imenitna stvar
Uvajajo tudi reden urnik predstav za odrasle, da po besedah Klančnik Kocutar počasi ozavestijo to, da so lutke za odrasle imenitna stvar. "Da pade predsodek, da so lutke samo za otroke."
LGM je v osrčju pred dvema letoma nastale Kulturne četrti Minoriti, ki povezuje različne zvrsti umetnosti. Poletno dogajanje tam se bo po koncu Festivala Lent nadaljevalo 5. julija z odprtjem "kavarne pod hrastom", med drugim pa prinaša Letni kino Minoriti, razstavo del Saše Bezjak ter koncerte mladih mariborskih solistov, argentinske skupine La Fanfarria del Capitan, angleške skupine Tiger Lilies in slovenske zasedbe Tabu.