V ZDA se je začel Teden prepovedanih knjig (Banned Book Week), katerega pobuda sega v leto 1982, ko so knjižnice in knjigarne začele slaviti pravico do branja. 42 let pozneje je stanje slabše, kot so si predstavljali pobudniki. Danes sta bila objavljeni ločeni raziskavi Organizacije za obrambo svobode izražanja PEN-a America in Zveze ameriških knjižnic (ALA), ki obe nakazujeta, da se število prepovedanih knjig (kar meri raziskava PEN-a America) in zahtevkov po prepovedi posameznih knjig (kar meri ALA) naglo povečujeta.
PEN America: prepovedi knjig postale stalnica v ameriškem javnem šolstvu
V raziskavi PEN-a America je prepoved knjige opredeljena kot odstranitev knjige, ki je bila prej na voljo, vključujejo pa tudi začasno ali trajno zmanjšanje dostopa do knjige. Med letoma 2023 in 2024 se je ta številka kar potrojila, saj je bilo letos v ameriških javnih šolah prepovedanih več kot 10.000 knjig, kar je občutno več kot leto prej, ko je ta številka znašala 3362.
Glavni zvezni državi, kjer je bilo skupaj prepovedanih približno 8000 knjig, sta Florida in Iowa z republikanskima guvernerjema Ronom DeSantisom in Kim Reynolds. V obeh so v preteklem letu uveljavljali obsežne zakone, uperjene proti nadzoru šolskega gradiva in knjig, ki so na voljo v knjižnicah. "Pri povečanju prepovedi knjig je bila zelo pomembna tudi državna zakonodaja, ki je olajšala odstranjevanje knjig iz šol brez ustreznega postopka ali v nekaterih primerih celo brez kakršnega koli formalnega postopka," so zapisali pri PEN-u America.
Zvezno sodišče ni ugodilo pritožbam – prepoved v Iowi je obveljala
V Iowi so leta 2023 z zakonom prepovedali gradivo o spolni usmerjenosti in spolni identiteti pred sedmim razredom. Zakonodaja tudi izrecno prepoveduje knjige, ki prikazujejo spolna dejanja. Šole morajo imeti objavljeno tudi svojo knjižnično zbirko in zagotavljati navodila za starše, kako lahko zahtevajo odstranitev knjig ali drugega gradiva. Podobno je na Floridi, kjer pregledujejo knjige zaradi sumov opisovanja "spolnega vedenja". Obe državi sta se zaradi spornih zakonov že spoprijeli s tožbami, postali pa sta zgled za druge zvezne države, kot so Utah, Južna Karolina in Tennessee, kjer skušajo uveljaviti sorodne zakone.
Po podatkih organizacije PEN America so prepovedi knjig še naprej usmerjene predvsem v teme, kot so spolnost, homoseksualnost in rasizem. "Zaradi pregona seksualnih vsebin se je občutno povečalo število prepovedanih knjig z romantično vsebino, knjig o spolnih izkušnjah žensk in knjig o posilstvu ali spolni zlorabi, nadaljujejo pa se napadi na knjige z liki ali temami LGBTQ+ ali knjige o rasi ali rasizmu in z liki druge barve," so zapisali v poročilu.
PEN America: "Naše številke so zagotovo prenizke"
Po navedbah PEN-a America podatke o številu prepovedi zbirajo na podlagi poročil lokalnih medijev, spletnih strani šolskih okrožij in zapisnikov šolskih svetov in nevladnih organizacij, kot sta Florida Freedom to Read Project in Let Utah Read. "Naše številke so zagotovo prenizke, saj zgodbe o prepovedi knjig pogosto niso objavljene. Te številke tudi ne upoštevajo številnih poročil o mehki cenzuri, vključno s povečano zadržanostjo pri izbiri knjig, ideološko pogojenimi omejitvami pri nakupu knjig v šolah, odstranitvijo razrednih zbirk ter odpovedmi obiskov avtorjev in knjižnih sejmov," so še zapisali pri PEN-u America.
Vsaj 13 knjižnih naslovov je bilo letos prvič prepovedanih, med njimi recimo Ali androidi sanjajo o električnih ovcah? Philipa K. Dicka (knjiga je navdihnila film Blade Runner), Smrt na Nilu Agathe Christie in Roots: The Saga of An American Family Alexa Haleyja (ki opisuje pot zasužnjene osebe iz Afrike v ZDA). "Šolske knjižnice se uporabljajo v izobraževalnem procesu, saj omogočajo dostop do znanja in idej ter zagotavljajo, da so knjige na voljo vsem, ne glede na osebne ali politične ideologije in ideje. Prepovedi knjig ovirajo svobodo branja in učencem omejujejo dostop do različnih pogledov in zgodb," zaključuje poročilo PEN-a America.