V igračah so še vedno dovoljene kemikalije, ki so prepovedane v embalaži za hrano, opozarjajo. Foto: Reuters

Čeprav je v direktivi o varnosti igrač vsebnost nekaterih nevarnih kemikalij že omejena, testi Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) dokazujejo, da je na trgu še vedno preveč igrač, ki predpisom ne ustrezajo. "Seznam škodljivih kemikalij, kot so hormonski motilci, rakotvorne in večne kemikalije, ki jih lahko najdemo v igračah, je dolg. Med njimi so: bisfenoli, PFAS, ftalati, formaldehid, topila in biocidi," so pred dnevi sporočili z ZPS-ja.

Kot so zapisali, je bilo samo letos s skupnega evropskega trga odpoklicanih več kot 600 igrač, od tega 249 zaradi kemične nevarnosti.

Od letos so kemikalije PFAS v embalaži za živila prepovedane, zato potrošniške organizacije ne vidijo razloga, zakaj so še vedno dovoljene v igračah, ki so zato manj varne. Prav tako poudarjajo, da v igrače ne spadajo niti bisfenoli.

Ftalati, kadmij, svinec, brom – senčna stran prazničnega kiča

V pripravi nova pravila

Zdaj so v postopku revizije in sprejemanja nova, strožja pravila o varnosti igrač. Nova pravila, ki poleg večje kemične varnosti med drugim predvidevajo tudi boljšo zaščito zasebnosti (npr. pri elektronskih igračah) in boljše označevanje (digitalni potni list), so lani z veliko večino v prvem branju že potrdili v Evropskem parlamentu, so zapisali na ZPS-ju.

Na začetku leta 2025 bodo o novih pravilih odločali tudi predstavniki Slovenije in drugih članic EU-ja, zato organizacije ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter ministrstvo za zdravje z uradom za kemikalije, ki sta po slovenski zakonodaji pristojni za trg z igračami, pozivajo, da podpreta spremembe direktive o varnosti igrač, kot so bile potrjene v Evropskem parlamentu.

Za najvišji mogoč standard varovanja zdravja otrok

"Slovenski predstavniki v Bruslju – predstavniki vlade in evropski poslanci – imajo lahko pomembno vlogo v ključnem postopku revizije direktive. Pričakujemo zgled in podporo pri ohranjanju najvišjih standardov varovanja zdravja otrok in njihovih pravic. Starši po vsej Evropi ne pričakujejo nič manj," je poudarila Jasmina Bevc Bahar z ZPS-ja.

Organizacije so prepričane, da evropska zakonodaja ni dovolj dosledna pri omejevanju nevarnih kemikalij v vseh vrstah izdelkov, zato se mora to spremeniti. "Naj zgled postanejo tudi odločevalci in brez oklevanja podprejo zakonodajo za varnejše igrače," je pozval nacionalni koordinator programa Ekošola Gregor Cerar.

Kemikalije niso nedolžne

Na ZPS-ju opozarjajo, da se otrokova telesa še razvijajo, zato so še posebej občutljiva že za majhne količine škodljivih kemikalij. "Med mogočimi učinki so motnje v hormonskem sistemu in razvoju možganov, slabši odziv na cepljenje, debelost in nekatere vrste raka," so navedli.

"Zavzemamo se za zagotavljanje varnosti vseh izdelkov za otroke, tudi igrač, ki naj ne služijo zgolj zabavi, ampak tudi učenju. Pri njihovi izdelavi morajo biti uporabljeni certificirani materiali, zanje mora veljati visoka kakovost," meni predsednica nacionalnega odbora za otrokove pravice pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije Vlasta Nussdorfer.