Pogi pa Pika je kolesarska pravljica z resničnimi in pravljičnimi junaki, velik poudarek pa je seveda na kolesarjenju. Foto: Škrateljc, zavod za kulturo, izobraževanje in šport

Gre za projekt izvirne slikanice Pogi pa Pika, ki je nastala v sodelovanju s Tadejem, Urško in njunima družinama ter trenerjem Hauptmanom. Izšla je ravno pred 112. Dirko po Franciji, ki poteka od 5. do 27. julija 2025.

Podarjamo pet izvodov slikanic
Na FB RTV Živ žav v sodelovanju z založbo Škrateljc in podjetjem Lumar poklanjamo pet izvodov slikanice Pogi pa Pika.

Splošni pogoji za nagradne igre na RTV Živ žav so na voljo tukaj.

Avtor pravljice Uroš Grilc si je zgodbo zamislil kot popotovanje obeh junakov od šolskih dni, ki so še kako povezani s kolesom, prek srečanj obeh junakov s pravljičnimi junaki: "Škratje, zmaji in velikani Piko in Pogija preizkušajo na sto in en način, ju urijo in na koncu izklesajo v kolesarja, kot sta danes. S trudom in vztrajnostjo pa seveda tudi pogumom Pogi in Pika dajeta zgled vsem otrokom, da naj sledijo svojim sanjam. In prav kolo je na poti do sanj lahko imeniten sopotnik: naj gre za pot v šolo, na izlet ali pa za trening in vrhunski šport."

Tadej Pogačar se je v mladosti uril na Krvavcu, Urška pa na Treh Kraljih na Pohorju. Foto: Škrateljc, zavod za kulturo, izobraževanje in šport

Kolesarjenje kot način življenja

Pogi pa Pika je slikanica o pomenu vožnje s kolesom, tako rekreativno kot tekmovalno, v smislu zdravega načina življenja in trajne mobilnosti kakor tudi zabave. Kolo kot način življenja so vrednote, ki jih slikanica sporoča mladim in odraslim bralcem, Tadej in Urška pa sta ambasadorja tega sporočila. Hkrati so v knjigi zajete tudi ikonične slovenske in evropske kolesarske destinacije, kot so Krvavec, Vršič, Trije Kralji na Pohorju, Flandrija, Col du Galibier, Strade Bianche, Passo Stelvio.

Kolesarske poti v pravljici najdemo na pravem zemljevidu

Pravljična bitja otroke na krilih domišljije popeljejo v resnične kraje, na gozdna doživetja, kjer se otroci in odrasli znajdejo sredi zgodbe in postanejo njeni junaki. Prav povezovanje pravljičnosti in resničnosti je tudi značilnost te slikanice. Ilustracije v slikanici so bogate, živahne in navdane z zanosom in optimizmom, takšna sta namreč tudi Pogi in Pika. Gregor Goršič, ki je pravljico ilustriral, je o svojem delu povedal: "Ilustrirati to zgodbo je bila zame posebna izkušnja – ne samo ilustratorsko vznemirljiva, ampak posebna zato, ker sem velik navijač Tadeja in Urške ter tudi sam navdušen kolesar. To slednje mi je bilo v resnici pri delu v veliko pomoč. Z ilustracijami sem želel ujeti tisto otroško veselje, ko sedeš na kolo in začutiš svobodo vetra v laseh. Da se ne bojimo izzivov, ampak se z njimi spoprimemo in uživamo na poti. Upam, da bo slikanica otroke spodbudila, da pogumno vrtijo pedale – tako na kolesu kot v življenju."

Pomembno sporočilo, ki nas spremlja skozi celotno slikanico, je vrednota pomena gibanja ter uporabe kolesa v vsakdanjem življenju (pot v šolo, službo itd.), pa tudi o vztrajnosti in sledenju svojim sanjam ter sporočilo o varovanju narave, saj igrajo v zgodbi pomembno vlogo pravljični junaki, ki so varuhi narave.

V glavnih vlogah nastopata kolesarska navdušenca Pogi in Pika (Tadej Pogačar in Urška Žigart). Foto: Škrateljc, zavod za kulturo, izobraževanje in šport

In kaj o slikanici menita Urška Žigart in Tadej Pogačar? "Z velikim veseljem sva sodelovala pri nastajanju slikanice, ki je nekaj posebnega. Kolesarska pravljica za otroke in vse, ki še verjamejo v čarobnost sveta in moč sanj. Zgodba združuje resnične dogodivščine z domišljijskimi junaki – škrati, velikani in zmaji ter spodbuja bralce k pogumu, vztrajnosti in gibanju. Knjiga ne govori le o naju, Tadeju in Urški, temveč predvsem o tem, kako pomembno je verjeti vase, pa naj gre za prvi kolesarski krog ali velike življenjske cilje. Verjameva, da bo navdihnila številne mlade bralce, da bodo sanjali, se gibali in verjeli v moč vztrajnosti," sta mnenja glavna junaka. Sicer pa se zgodba sklene tako: "To je najina kolesarska pravljica. Z resničnimi in pravljičnimi junaki. Če verjameš v škrate, zmaje in velikane, ti zagotovo pomagajo skozi prenekatero preizkušnjo. Če verjameš vase, pa te odpeljejo vse do tvojih sanj. Kako? Na kolesu, vendar!"

Slikanica za prvo triado šolarjev in seveda za starše

Pravljična zgodba je namenjena otrokom 1. triade osnovne šole in zadnjo starostno skupino v vrtcih, seveda pa tudi staršem in skrbnikom, saj se s slikanico spodbuja skupno družinsko branje.