Alkohol je psihoaktivna snov, ki vpliva na delovanje možganov in vedenje. Mladostniki so za škodljive učinke alkohola še posebej ranljivi, saj se v tem obdobju njihovi možgani intenzivno razvijajo. Foto: Shutterstock

Čeprav se je pitje alkoholnih pijač med mladostniki v zadnjih dveh desetletjih zmanjšalo, pojavil se je tudi trend popolne vzdržnosti od alkohola, je Slovenija še vedno nad mednarodnim povprečjem glede pitja alkoholnih pijač med mladostniki, so na NIJZ-ju zapisali v sporočilu za javnost.

Tretjina 15-letnikov je alkohol prvič pila pred 13. rojstnim dnem

Podatki iz mednarodne raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju, ki jo je inštitut nazadnje izvedel leta 2022, kažejo, da je 70 odstotkov slovenskih 15-letnikov in 84 odstotkov 17-letnikov že pilo alkoholne pijače, vsaj enkrat na teden pa alkoholne pijače pije 13 odstotkov 15-letnikov in 22 odstotkov 17-letnikov. Vsak tretji 15-letnik je v omenjeni raziskavi poročal, da je alkoholne pijače prvič pil pred dopolnjenim 13. letom starosti, so poudarili.

Alkohol je psihoaktivna snov, ki vpliva na delovanje možganov in vedenje. Mladostniki so za škodljive učinke alkohola še posebej ranljivi, saj se v tem obdobju njihovi možgani intenzivno razvijajo, opozarjajo na NIJZ-ju. Izpostavili so, da lahko zgodnejši začetek pitja alkohola pri mladostnikih poveča verjetnost za razvoj odvisnosti pozneje v življenju. Čeprav je alkohol zakonit, družbeni pritisk k pitju pa pogost, to ne pomeni, da je alkohol varen, so pojasnili. Vsak ima pravico, da pitje zavrne, so dodali.

Ob tem so poudarili, da imajo prav učitelji, starši in drugi odrasli pomembno vlogo pri definiranju odnosa mladostnikov do alkohola. Najprej z lastnim zgledom, pa tudi z negovanjem dobrega medsebojnega odnosa, so poudarili. Menijo, da voden, odprt in sproščen pogovor o alkoholu pri mladostnikih krepi kritično mišljenje in odnos do pitja alkoholnih pijač.

Pomembno je, da alkohol otrokom in mladostnikom doma ni dostopen

Tudi jasno postavljanje mej, pričakovanj in stališč do mladostnikovega vedenja pripomore k zmanjšanju tveganja za pitje alkoholnih pijač, so pojasnili. Pomembno je, da alkohol otrokom in mladostnikom doma ni dostopen, starši pa morajo pri pravilih vztrajati in nepitje alkohola krepiti kot družinsko vrednoto, so dodali. Šole morajo prav tako imeti jasna pravila glede nepitja alkohola v šolskih prostorih in na šolskih dogodkih, kot sta recimo valeta in zabava po njej.

Opozorili so, da vedenja staršev in drugih odraslih, ki menijo, da alkohol za mladostnike ni škodljiv, in z njimi pijejo alkoholne pijače, jim omogočajo dostop do alkohola ali pa postavljajo prepovedi in zapovedi brez razlag, brez zanimanja za mnenje mladostnika, lahko vodijo k zgodnejšemu in pogostejšemu pitju alkoholnih pijač pri mladostnikih.

Več informacij in napotkov lahko starši in drugi najdejo v publikaciji Alkohol, tobak, konoplja in druge droge med mladimi. Mladi imajo na voljo tudi nov priročnik Kaj lahko naredim, da mi bo lažje, ki ponuja orodja pomoči v situacijah, ko doživljajo tesnobo, napetost in strah ali zaskrbljenost, so pojasnili.

Prav tako je mladim na voljo tudi spletno mesto www.tosemjaz.net, ki omogoča dostop do strokovnega nasveta. Viri pomoči ob težavah z alkoholom za mlade in odrasle so zbrani na spletni strani Skupaj za odgovoren odnos do alkohola (SOPA).