
Sestanek predstavnikov ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter predstavnikov zasebnih vrtcev se je končal le z delnim zbližanjem stališč. Trenutno veljaven način financiranja se za nove vrtce ukinja, obstoječi zasebni vrtci pa bi ostali s časovno omejenim financiranjem, kar vidijo kot umiranje na obroke.
Direktorica zasebnega vrtca Vilinski gaj Ptuj, Tamara Peklar Korošec, pravi: "Vprašanje je potem takoj, ali bodo starši sploh še vpisali otroka v zasebni vrtec, glede na to, da ne bodo imeli možnosti, da bi bil v enem sistemu od 11. meseca do vstopa v šolo. Po drugi strani je vprašanje tudi, ali bo kader, ki smo ga tudi sami izobraževali, ostal."
Edina možnost za dolgoročno delovanje bi tako lahko bile koncesije, ki pa se jih v zasebnih vrtcih bojijo, saj jih skrbi, da občine teh ne bodo podeljevale. Predsednica združenja zasebnih vrtcev Taja Steblovnik: "Občine so že zdaj imele možnost vpisovanja koncesij, pa tega niso naredile. Enostavno ne vidimo, da bodo občine zdaj, ko se rodnost manjša, razpisovale koncesije, če jih takrat niso, ko bi jih praktično morale, ker niso imele dovolj prostora v javnih vrtcih."
Zasebni vrtci so ob tem tudi prepričani, da bi brez državnega financiranja ostali brez otrok, saj si starši polnega stroška vrtca enostavno ne bi mogli privoščiti. Prepričani pa so tudi, da bi s tem starši izgubili možnost izbire med različnimi načini dela, po katerih se prav zasebni vrtci razlikujejo od javnih. "Žalosti me, da se poslušajo zgolj občine in zasledujejo zgolj finančni interesi, nikakor pa se ne gleda na blaginjo otrok, na pravice staršev," pravi Steblovnik.
Predstavniki zasebnih vrtcev in ministrstva so se sicer dogovorili, da se bodo znova sestali, ko bo oblikovan končni predlog zakona.