Sestanek na ministrstvu. Foto: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj se je sešel na sestanku s predstavnicami Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in Zveze Anita Ogulin v primeru dijakov iz dijaških domov, ki se ob koncu tedna zaradi slabih družinskih razmer ne morejo vrniti domov.

Po besedah ministrstva se je sredin pogovor nanašal predvsem na izboljševanje razmer za socialno ogrožene dijake v šolstvu, pri čemer so se še zlasti osredotočili na nastanitve v dijaškem domu. Predstavnice nevladnih organizacij so opisale stiske posameznikov, ki se ob koncih tedna zaradi slabih razmer ne morejo vračati domov.

ZPMS predlaga rešitev

Številni dijaški domovi so konec tedna zaprti. Dijaki brez urejenih družinskih razmer so zato pogosto prepuščeni sami sebi in v nekaterih primerih celo brez strehe nad glavo. Po predlogu, ki je bil omenjen na sestanku, bi bil v vsakem večjem mestu vsaj en dijaški dom odprt tudi ob koncih tedna in bi nudil varen prostor za omenjene dijake, je ZPMS zapisal za Slovensko tiskovno agencijo.

V Zvezi Anite Ogulin zadnja leta v svojih humanitarnih programih opažajo, da so se morali nekateri dijaki zaradi slabih družinskih razmer, denimo zaradi zanemarjanja, alkoholizma, nasilja in nespodbudnih razmer, odmakniti od doma ali pa so jim starši ob dopolnitvi starosti 18 let celo prepovedali vstop v stanovanje.

Ti mladostniki so po svarilu predsednice zveze Alenke Petkovšek prepuščeni sami sebi in so brez ustrezne podporne mreže sistema, ki bi jim omogočal, da ne zapadejo v večgeneracijsko revščino. Ne vedo, kako uveljavljati pravice iz javnih sredstev, pogosto nimajo človeka, ki bi se mu lahko zaupali, in so zelo psihično obremenjeni. Hkrati so prežeti s krivdo in občutkom sramu, kar se odraža na njihovem duševnem stanju.

V Zvezi Anita Ogulin te primere rešujejo individualno. Ob tem upajo, da je bil sredin sestanek prvi korak k iskanju učinkovitih sistemskih rešitev za to skupino.

Marsikaj poskuša rešiti Botrstvo

Hkrati so v tej zvezi ministru predstavili delovanje dijaškega sklada pod okriljem programa Botrstvo in poudarili neurejeno subvencioniranje bivanja v dijaških domovih za dijake iz socialno ogroženih družin. Dijaški sklad Botrstva je reševanju tega izziva v skoraj desetih letih namenil že 1,6 milijona evrov donatorskih sredstev in s tem podprl srednješolsko izobraževanje več kot 1000 dijakov, je navedla Petkovšek. Zveza je po njenih besedah pristojna ministrstva v preteklih letih že dvakrat pozvala k ureditvi tega področja.

Poleg tega so na sestanku po navedbah ZPMS-ja izpostavili visoke stroške bivanja v dijaških domovih, kar je lahko velik finančni pritisk za nekatere družine, zlasti enostarševske in tiste v socialni stiski. Na ta izziv bi lahko glede na obravnavani predlog odgovorili tako, da bi preverili možnosti za dodatno pomoč države pri kritju stroškov bivanja v dijaških domovih za te skupine. Razmislili pa bi lahko tudi o uvedbi sistema pomoči, ki bi upošteval dohodkovne razrede. To bi omogočilo bolj pravično in ciljno usmerjeno podporo.

Ne nazadnje so v ZPMS-ju opozorili, da z njimi letuje vedno več otrok s posebnimi potrebami, ki za uspešno vključevanje potrebujejo spremljevalce. Sredstva za plačevanje spremljevalcev morajo pogosto zbirati z donacijami, kar pa ni dolgoročno vzdržno. Glede na dogovor bo minister preveril možnosti za sistemsko rešitev tega vprašanja, da bi tako razbremenili starše in organizacije ter hkrati zagotovili enake možnosti za vse otroke, so dodali.