Rdeča nit sezone 2025/26 Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL) se bo vila skozi spodbujanje sočutja, ljubezni, pozitivnih medsebojnih odnosov in empatije. Kot še napovedujejo, bo sezono zaznamovala raznolikost tako v tehnikah kot v zgodbah.

Sezono 2025/26 bo odprla bajka o ljubezni Snežna kraljica po motivih H. C. Andersena. Foto: LGL/Ilustracija: Matija Medved

Septembra bo prva premiera prihodnje sezone, ko bo na Šentjakobskem odru LGL-a zaživela bajka o ljubezni Snežna kraljica v režiji Yulie Kristoforove in po besedilu Saše Eržen po motivih H. C. Andersena. Uprizoritev, primerna za starejše od petih let, v središče postavlja prijateljstvo med Gerdo in Kajem. To prehaja "od prvinske otroške bližine, skozi mladostno oddaljevanje prek razvoja celovitosti moškega in ženskega načela bivanja v vsakem od njiju, do globljega razumevanja ljubezni," piše v napovedi.

Oktobra bo sledila premiera predstave Dežela žalostnih psov/k po besedilu in v režiji Filipa Štepca v Tunelu LGL-a, ki spada v sklop platforme za mlade gledališke ustvarjalce BiTeater. Gibalno-predmetna predstava je namenjena starejšim od 15 let in temelji na raziskovanju gradnika posameznikove identitete prek različnih figur materinstva. V predstavi posebno vlogo odigra tudi vprašanje vere, ki ustvarja "ideološki okvir dojemanja figure mame kot nečesa več kot (le) človeškega".

Predstava Miklavža Komelja in Leje Jurišić ima za zdaj delovni naslov Kamen modrosti. Foto: LGL/Ilustracija: Matija Medved

Prav tako oktobra bo na Odru pod zvezdami premiera lutkovne predstave s trenutnim delovnim naslovom Kamen modrosti. Avtorja predstave, namenjene starejšim od 12 let, sta Miklavž Komelj in Leja Jurišić, ki podpisuje tudi režijo. Uprizoritev, ki raziskuje vprašanje animiranja kamna v živo, se "snuje prek odnosa lutkarja do radikalne nespremenljivosti, nerazumljivosti ali bolje nerazumljenosti kamna, do njegovega nepremičnega vztrajanja". Med predstavo se bo tudi razkril notranji boj, ki ga bije vsak od peterice likov, so sporočili iz LGL-ja.

Na Velikem odru LGL bo novembra zaživela lutkovna predstava Kaj, kako, zakaj? v režiji Jake Ivanca, primerna pa bo za starejše od treh let. Predstava, ki nastaja po naročenem besedilu Jureta Karasa, bo zaživela z mimičnimi lutkami, podobnimi slavnim muppetkom.

Leto 2026 se bo začelo s februarsko premiero Učiteljice na Malem odru, ki jo bo na podlagi istoimenske slikanice avtorice besedila Susanne Mattiangeli in ilustratorke Chiare Carrer režirala Lucija Trobec. Predmetna predstava je namenjena starejšim od petih let, v igrivo odrsko učilnico pa vstopa brez učiteljice.

"Kdo je učiteljica? Kako si predstavljamo to osebo, ki bo v našem spominu ostala, tudi ko ne bomo več sedeli v šolski klopi? Preden vstopi, naše misli začnejo preplavljati podobe in predstave o njej," so zapisali v LGL-ju. Foto: LGL/Ilustracija: Matija Medved

Marca bo na Velikem odru sledila premiera "grozljive komedije" Kako preživeti apokalipso zombijev, namenjene starejšim od 12 let. Uprizoritev, ki jo bo po besedilu Bena Muira režirala Ajda Valcl, nagovarja globlja vprašanja tako abstraktnih kot konkretnih groženj, ki jih čutijo najstniki. Predstava na igriv način raziskuje teme strahu in manipulacije ter kreativnosti in sodelovanja.

Aprila bo na Odru pod zvezdami doživela premiero lutkovna predstava O izgubljenem osličku, ki jo pripravlja umetniški vodja gledališča Mare Bulc s soustvarjalci. Predstava, primerna za starejše od treh let, se bo posvetila vprašanjem o sprejemanju drugačnosti, premagovanju strahu, pomenu prijateljstva in ljubezni do bližnjih. V uprizoritvi bodo za lik Oslička in njegovega prijatelja Jelenčka uporabljene predvsem lutke večjega formata, ki jim bo življenje vdahnilo več animatorjev.

Šentjakobski oder bo maja prizorišče premiere lutkovne predstave Gospod Gnilc in plešoči medved, ki jo bo po romanu Andyja Stantona režiral Luka Marcen. Uprizoritev, namenjena starejšim od devetih let, je "vabilo v odštekani in nori svet meščanov Poprovega Gradca, z njimi pa tudi na potovanje okrog in krog sveta". Predstava išče izhodišče v sobivanju lutkovnega, predmetnega in dramskega, ki jih postavlja v dialog.

Zadnja bo junija v Kulturnici LGL-a premiero doživela starejšim od 15 let namenjena Zgodba o Šimnu Sirotniku, ki jo bo po satiri Ivana Cankarja režiral Jernej Potočan. Kot so napovedali v lutkovnem gledališču, bo Kulturnica LGL-a med predstavo postala "depo pozabljenih življenj, ki jim bodo skozi jezik predmetnega gledališča telesa posodili zavrženi in neuporabni predmeti, priklicani nazaj s smetišča zgodovine".

Ivan Cankar skozi Zgodbo o Šimnu Sirotniku raziskuje, kaj se zgodi s človekom, ko njegovo delo ne prinaša več dobička. Foto: LGL/Ilustracija: Matija Medved