Dogajanje se začenja danes z interaktivnim zvočnim sprehodom po prenovljeni poti ob Dravi Potepini, predstavo iz Italije Všeč mi je ter ustvarjalno delavnico na kopališču Mariborski otok.
Del predstav bo izvedenih na prostem, z osrednjim prizoriščem v Avditoriju LGM-a. Kot vsako leto se Poletni lutkovni pristan povezuje z drugimi akterji v mestu in tako bo ob nedeljah predstava v okviru programa Artkamp v Mestnem parku, ena predstava pa bo pred Umetnostno galerijo Maribor (UGM). Lani so začeli gostovati še na kopališču Mariborski otok, kjer bosta letos ustvarjalna delavnica in predstava japonskega gledališča kamišibaj.
Na festivalu bodo kot običajno izbirali najboljšo predstavo po izboru občinstva, ki bo prejela nagrado zlata žirafa.
"Videli bomo same fine stvari, kot se za pol okroglo obletnico spodobi," je povedala organizacijska vodja festivala Tanja Lužar. "Predstave bodo za vse starostne skupine, torej od najmlajših do odraslih," je pojasnila.
"Tudi letos bomo festival končali tako, da se bo zlil s festivalom Platforma sodobnega plesa, pri čemer smo kot presečno množico izbrali domačo uprizoritev za najmlajše Tok, tok, tok," je še povedala Lužar.
Prvič povezava z Dnevi poezije in vina
Predstava za odrasle Gluha republika bo izvedena v sodelovanju s festivalom Dnevi poezije in vina, kjer bo avtor besedila, ameriški pesnik ukrajinskega rodu Ilya Kaminsky eden od osrednjih gostov. "Predstavo smo pripravljali še pred začetkom vojne v Ukrajini, a smo se potem odločili, da jo ohranimo na repertoarju. Pokazalo se je namreč, da je razlogov za take vrste predstavo, ki govori o diktaturi, ne specifično o eni vojni, ampak o vojnah na splošno, žal iz dneva v dan več," je povedala direktorica LGM-a Katarina Klančnik Kocutar.
Princeska na zrnu graha se iz dvorane seli na ulico
Zadnji dan Poletnega lutkovnega pristana, ki velja za mednarodni lutkovni festival z najdaljšo tradicijo v tem prostoru, bo premiera ulične različice predstave Princesa na zrnu graha. Znana pravljica Hansa Christiana Andersena je nastala na temeljih ulične predstave izpred skoraj dveh desetletij, pri čemer je tokrat avtorica likovne podobe Sabina Šinko, režiserka pa takrat in danes Andreja Kovač. V dvorani je bila premierno izvedena maja.
"Upamo, da bo ljudem še vedno všeč. Ulične predstave imajo druge vrste kakovost, saj je povezava med občinstvom in predstavo drugačna kot v dvorani. Sicer je imela že dvoranska različica določene momente, ki so to nakazovali, vendar si obetamo, da bo to zunaj na ulici še bolj fino," je povedala Klančnik Kocutar.
Premierno bo na festivalu zaživela tudi prva predstava v novi sezoni LGM-a. To je predstava za najmlajše Dobro jutro, travnik v režiji Nike Bezeljak in likovni podobi Ajde Sitar. Avtorica glasbe je Laura Zafred. Prinaša pesniško raziskovanje življenja na travniku in ob travniških mlakah z živo glasbo in lutkami.
Režiserka Nika Bezeljak jo imenuje kar "lutkovni koncert", saj zajema osem še nikoli do zdaj uglasbenih pesmi Anje Štefan, glavna povezovalna nit pa so njene uganke. Predstava je nastala v koprodukciji Kulturno-umetniškega društva Moment in LGM-a v partnerstvu s Siti teatrom BTC Ljubljana. V Mariboru bo premiera 23. avgusta, v Ljubljani 5. oktobra.