Nagrado sta Skubicu izročila predsednik Društva slovenskih pisateljev Marij Čuk in predsednik žirije za desetnico Tomo Podstenšek. Foto: DSP

Otroci so zrasli v najstnike
Nagrajena knjiga Lahko bi umrl na tem kavču z mano, ki je izšla pri založbi Mladinska knjiga, sodi med socialnopsihološke realistične romane in je neke vrste nadaljevanje serije osmih povesti Trio Golaznikus, so pri DSP-ju zapisali v utemeljitvi. Od serije povesti do romana se kaže časovni preskok, povezan z odraščanjem.

Andrej E. Skubic: Lahko bi umrl na tem kavču z mano

Preskok je opažen tudi na ravni morfoloških značilnosti literarnega dela, v nagrajenem romanu je namreč karakterizacija literarnih likov poglobljena, tematsko-motivna raven pa je približana najstnikom ob koncu osnovnošolskega obdobja kot prvem prestopu proti odraslosti. Po mnenju žirije na več mestih izstopata medbesedilnost in medmedialnost, ta je povezana zlasti s filmskimi in glasbenimi referencami.

Čeri odraščanja
Tema in motivi so povezani z odraščanjem današnjih najstnikov, v črnogledost sveta in dogodkov pa je subtilno vpletena vera v prijateljstvo, poštenost in pomoč, s tem pa daje avtor bralcu občutek, da nihče ni sam. Kot posebno odliko romana so označili izbiro jezikovnih sredstev, saj avtor uporablja živ jezik sodobne mlade generacije, stilno zaznamovanje besede in multimodalni format SMS-sporočil, ki skozi vizualno podobo delujejo še bolj avtentično.

Kot še piše v utemeljitvi, so literarni liki postavljeni pred družbene in osebne izzive, ki se mladostnikom zdijo skoraj nepremostljivi, med njimi medvrstniško nasilje, bolezen, ločitev staršev in pobeg od doma, obenem pa se zavedajo konca osnovnošolskega izobraževanja in skupne poti ter morebitnega začetka ljubezni.

Najbolj pridni bralci Bralne značke letos prejmejo pravkar kronanega prejemnika desetnice

Nagrajeno knjigo so pri društvu Bralna značka Slovenije - Zveza prijateljev mladine Slovenije izbrali tudi za letošnjo darilno knjigo zbirke Zlata bralka, zlati bralec za osnovnošolce.

Leta 1967 rojen pisatelj, prevajalec in jezikoslovec Andrej E. Skubic je do zdaj izdal devet romanov za odrasle, zbirki novel in kratkih zgodb, dramsko delo ter 10 knjig, ki sodijo v otroško in mladinsko književnost. Prejel je več nagrad, med njimi nagrado Prešernovega sklada, kresnike, Sovretovo nagrado za prevajalske dosežke in Zupančičevo nagrado za dosežke na področju umetnosti.

Za desetnico so bili nominirani še Tina Arnuš Pupis, Tina Bilban, Goran Gluvić, Mateja Gomboc, Igor Karlovšek, Manica Klenovšek Musil, Vinko Möderndorfer, Lela B. Njatin in Maša Ogrizek. Izbor del, ki ustrezajo pravilniku o nagradi desetnica, je tudi letos pripravila Dragica Haramija. O nominiranih delih je odločala žirija, ki so jo sestavljali Ivo Frbežar, Petra Kolmančič, Tone Peršak, Tomo Podstenšek in Robert Titan Felix.

Nagrada desetnica znaša 5000 evrov. Lani jo je prejela Nataša Konc Lorenzutti za knjigo Jutri bom siten kot pes.

Desetnico prejme Andrej E. Skubic